JONO BILIŪNO TIESA IR TEISINGUMAS

Gegužės 23 d. 10 kl. mokiniai dalyvavo nuotolinėje edukacinėje pamokoje „Jono Biliūno tiesa ir teisingumas“. Pamoka vyko tiesiogiai  iš Jono Biliūno tėviškės sodybos, todėl suteikė mokiniams galimybę patirti rašytojo kūrinių istorinį ir kultūrinį kontekstą, juos netradiciškai „perskaityti“ autentiškos aplinkos fone.

Mokiniai virtualiai žvalgėsi po slapčiausius muziejaus kampelius, įsižiūrėdami į eksponatų detales, išgirdo autentišką seną dainą, mėgtą J. Biliūno motinos, klausėsi senosios Niūronių dainininkės liaudies dainos įrašo. Rašytojui liaudies daina visą gyvenimą liko „brangi, maloni ir suprantama“ (J. Biliūnas). Edukacinė pamoka praplėtė mokyklines žinias ir J. Biliūno publicistikos įdomybėmis. Klausydamiesi ištraukos iš J. Biliūno straipsnio „Ūgis miestų ir pramonės ir jų įtekmė ant mūsų sodiečių“ mokiniai susipažino su XIX a. pab. – XX a. pr.  ekonomine situacija. Rašytojo būdo bruožus padėjo atskleisti jo laiškų fragmentai, įgarsinti vaizdo siužete iš spektaklio „Jis ir Ji“. Per įvairių žanrų rašytojo kūrybą: apysaką „Liūdna pasaka“, apsakymus „Ubagas“, „Lazda“, „Vagis“, publicistinius, šviečiamuosius straipsnius, laiškus mokiniai sužinojo apie didelius J. Biliūno gyvenimo tikslus literatūroje: sėti meilės, gėrio, laimės, gailestingumo, teisingumo grūdą žmonių širdyse, kultūroje: rūpestį jos padėtimi po atgautos lietuvių spaudos, politikoje: ryžtą kovoti su carine sistema dėl Tėvynės laisvės, Lietuvos savarankiškumo, ieškoti bendraminčių. J. Biliūno testamentinis eilėraštis ir jo palaikų perlaidojimo istorija priminė svajonės prasmę ir jos išsipildymo galimybę.

Parengė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja L. Jankauskienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *