ŠIAULIŲ R. KUŽIŲ MOKYKLOJE VYKO AKCIJA

,, DIENA BE TABAKO“

    Gegužės 30 d. Kužių mokykloje vyko akcija ,,Dieną be tabako“. Akcijos metu mokiniai turėjo galimybę išbandyti CO analizatorių, kuris parodo anglies monoksido kiekį plaučiuose. Kalbėjome apie rūkymo žalą. Kviečiau mokinius mokyklos kiemelyje pūsti muilo burbulus. Ko gero visi žino, kad rūkymas yra žalingas sveikatai. PSO kviečia apsaugoti vaikus, tai mokykloje minėdami šią aktualią temą, tokiu būdu apsaugosime vaikus nuo tabako pramonės kišimosi ir formuosime teisingą jauno žmogaus požiūrį į žalingus įpročius.  Anglies monoksidas yra bespalvės, bekvapės, beskonės, vietiškai nedirginančios dujos, kurios susidaro iš dalies sudegus anglies turinčioms medžiagoms gaisro metu ar krosnyje, randamas išmetamosiose automobilių dujose, cigarečių dūmuose, gamtinėse dujose. Anglies monoksido yra ir gaisro dūmuose, kuriuose yra daug kitų nuodingųjų medžiagų, tarp jų ir cianidų.

    Rūkymas yra svarbiausias širdies kraujagyslių ligų, piktybinių navikų ir kvėpavimo sistemos ligų rizikos veiksnys. Rūkantieji dažniau serga 25 ligomis. Vienas iš dviejų nuo jaunystės rūkiusiųjų ir nemetusių rūkyti žmonių numiršta nuo tabako sukeltų ligų. Rūkymo metu įkvėpus dūmų pirmiausia nukenčia nosies ir burnos gleivinė, kvėpavimo takai. Nikotinas siaurina, užkemša širdies vainikines kraujagysles, sukelia aterosklerozę, išeminę širdies ligą. Rūkantiesiems dažnai siaurėja ir užsikemša kojų kraujagyslės, sutrinka kraujotaka, vystosi gangrena. Širdies infarktas rūkančiuosius ištinka vidutiniškai 45 metų, 20 metų anksčiau ir tris kartus dažniau, negu nerūkančius. Rūkantieji dažniau serga padidėjusio kraujospūdžio liga, maždaug 2 kartus dažniau juos ištinka insultas. Rūkančio žmogaus širdis plaka 10–20 dūžių per minutę dažniau, negu nerūkančio. Per metus rūkančio žmogaus širdis suplaka 5–10 milijonų kartų daugiau už nerūkančio žmogaus širdį.
Rūkantieji beveik tris kartus dažniau serga kvėpavimo takų ligomis. Tabako dervos žaloja bronchų gleivinę, stiprina jos pabrinkimą. Lėtinis bronchitas – beveik neišvengiamas rūkymo palydovas. Pakinta rūkančio žmogaus plaučių audinys, sumažėjus bronchų laidumui, vystosi plaučių emfizema, kraujyje mažėja deguonies.

    Susiformavo klaidinga nuomonė, kad elektroninės cigaretės nekelia pavojaus sveikatai. Naujausi tyrimai rodo, kad rūkant elektronines cigaretes žala sveikatai patiriama panaši, kaip ir rūkant paprastas: pakyla kraujospūdis, atsiranda galvos skausmas ir svaigimas, nemiga, nerimas, pakenkiama burnos ir gerklės gleivinė, pasunkėja kvėpavimas, gali spausti krūtinę, atsiranda sausas kosulys Gana dažnai elektroninių cigarečių vartotojai skundžiasi drebuliu, nuovargiu, peršalimo simptomais, raumenų bei sąnarių skausmais. Užtenka parūkyti elektroninę cigaretę 5 minutes, kad būtų pakenkta plaučiams. Sunkiųjų metalų dalelės, esančios elektroninėse cigaretėse kenkia inkstams, kvėpavimo ir nervų sistemoms. Tyrimai rodo, kad vėžį sukeliančių medžiagų kai kuriose elektroninėse cigaretėse gali būti daugiau, nei paprastose.

Parengta pagal: https://www.hi.lt/rukymas/

Parengė: visuomenės sveikatos specialistė Enrika Vaznienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *